
Photo: Ben Tubby
Height: 6476m
Day: 0°C to -10°C
Night: -10°C to -20°C
Normal range of Min. Temp high on mountain (without windchill) pre-monsoon
enlarge
| Min. Temp: | -20ºC |
| Weight: | 500g |
| Fabric: | Ultrashell |
| Down Quality: | 1000 |
enlarge
| Min. Temp: | -30ºC |
| Weight: | 575g |
| Fabric: | Ultrashell |
| Down Quality: | 1000 |
enlarge
| Min. Temp: | -38ºC |
| Weight: | 725g |
| Fabric: | Ultrashell |
| Down Quality: | 1000 |