
Photo: longhorndave
Day: -5°C to -15°C
Night: -15°C to -25°C
Normal range of Min Temp high on mountain (without windchill)
enlarge
| Min. Temp: | -21ºC |
| Weight: | 885g |
| Fabric: | Ultrashell |
| Down Quality: | 1000 |
| Zip: | Short |
| Full zip options? | Yes |
enlarge
| Min. Temp: | -32ºC |
| Weight: | 1570g |
| Fabric: | Ultrashell |
| Down Quality: | 1000 |
| Zip: | Long |
enlarge
| Min. Temp: | -33ºC |
| Weight: | 1100g |
| Fabric: | Ultrashell |
| Down Quality: | 1000 |
| Zip: | Short |
| Full zip options? | Yes |